World Council of Churches

A worldwide fellowship of churches seeking unity, a common witness and Christian service

You are here: Home / Press centre / News in other languages / מנהיגי הכנסיות ברחבי העולם מביעים דאגה עמוקה בנוגע לתוכנית הישראלית לספח חלקים מן הגדה המערבית

מנהיגי הכנסיות ברחבי העולם מביעים דאגה עמוקה בנוגע לתוכנית הישראלית לספח חלקים מן הגדה המערבית

מנהיגי הכנסיות ברחבי העולם מביעים דאגה עמוקה בנוגע לתוכנית הישראלית לספח חלקים מן הגדה המערבית

גדר ההפרדה. תצלום: אלברט הילרט/WCC, 2020

17 June 2020

מנהיגי הכנסיות ברחבי העולם מביעים דאגה עמוקה בנוגע לתוכנית הישראלית לספח חלקים מן הגדה המערבית

מנהיגי כנסיה מכל רחבי העולם מביעים את דאגתם החמורה בנוגע לתוכנית של הממשלה הישראלית לספח חלקים מן הגדה המערבית הכבושה.

הארכיבישוף ג'סטין וולבי והקרדינל וינסנט ניקולס מוסטמינסטר פרסמו "הצהרה משותפת של סיפוח" ב-12 ביוני, אשר נמסרה הן לשגריר ישראל והן לראש ממשלת בריטניה. וולבי וניקולס הביעו את התנגדותם לכל כוונה של הממשלה בישראל לספח חלקים של הגדה המערבית לאחר ה-1 ביולי 2020.

וולבי וניקולס "תומכים באופן חד משמעי בזכותם הבסיסית של אזרחי ישראל לחיות בשלום ובביטחון אך ניתן להבטיח מטרות אלו רק על ידי משא ומתן ולא באמצעות סיפוח." חשוב מאוד שהן הישראלים והן הפלסטינים יחיו ללא אלימות וללא האיום לאלימות אחד מן השני או מקבוצות חמושות אחרות, הם הדגישו. "אנו ממשיכים להאמין שהמשא ומתן היא הדרך האמיתית היחידה להבטיח את פתרון שתי המדינות בארץ הקודש."

בישופים קתוליים ואנגליקניים מקבוצת התיאום של ארץ הקודש אישרו מחדש שיש לנו אחריות לקדם פתרון של שתי מדינות. "לכן, לכנסיות שלנו יש ציווי למנוע סיפוח, במיוחד על ידי עידוד של הממשלה הבריטית לציין בבירור שהתגובה לסיפוח שכזה תהיה משמעותית ביותר ולא רק גינוי רטורי," מצוין בהצהרה. "לא משנה מה היא הדרך בה הוא יעשה, הסיפוח יהווה נקודת אל חזור ויגרום נזק שלא ניתן לביטול לכוונות להוציא לפועל את פתרון שתי המדינות."

האבות והמנהיגים של הכנסיות בירושלים מביטים בדאגה על התוכניות החד-צדדיות כמכשול בפני כל הסכם שיעשה בדרכי שלום. "כתוצאה מן הקיפאון של תהליך השלום במזרח התיכון בין הישראלים והפלסטינים, מתווה של תוכניות ישראליות לספח באופן חד-צדדי חלקים מן הגדה המערבית, המגובה בעיקר על ידי סיעות הימין, מעלה שאלות חמורות וקטסטרופליות בנוגע לישימות של כל הסכם אשר יעשה בדרכי שלום בכדי לסיים את הקונפליקט הנמשך עשרות שנים, קונפליקט הממשיך לגבות חיי אדם תמימים כחלק ממעגל מרושע של טרגדיה אנושית וחוסר צדק," נאמר בהצהרה. "מועצת האבות והמנהיגים של הכנסיות בארץ הקודש מביטה בתוכניות סיפוח חד-צדדיות אלו בדאגה העמוקה ביותר והיא קוראת למדינת ישראל להימנע מתנועות חד-צדדיות שכאלה, אשר יביאו לסופה של כל תקווה שנותרה להצלחתו של תהליך השלום."

במכתב משותף לראשי המדינות המהוות את האיחוד האירופי, מועצת הכנסיות העולמית (WCC) ומועצת הכנסיות של המזרח התיכון קראו לעמדה תקיפה וערכית של האיחוד האירופי נגד כל סיפוח ישראלי של חלקים פלסטינים כבושים של הגדה המערבית.

הארגונים "קוראים לאיחוד האירופי להבטיח שהתגובה לכל סיפוח שכזה תהווה השלכות אמתיות, לפחות השוות לאלו בהן נקט האיחוד האירופי כאשר רוסיה סיפחה את חצי האי קרים."

המכתב גם מביע את מחויבות מועצת הכנסיות העולמית ומועצת הכנסיות של המזרח התיכון "לחזון של שלום צודק עבור כל האנשים בארץ הקודש."

כנס הבישופים של הכנסיות בנורבגיה הרהר בכך שהאל קורא לנו ליצור שלום ביחד ותרום לצדק עבור כל האנשים. "ביחד עם הכנסיות ברחבי העולם, אנו מודאגים שהסיפוח יהרוס את ההזדמנות לשלום וצדק הן עבור הישראלים והן עבור הפלסטינים," נאמר בהצהרה אשר פורסמה ב-18 במאי. "דאגה זו משותפת עם מנהגי רבים בפוליטיקה העולמית, כולל כמה מנהיגים מן האיחוד האירופי והנהגת האומות המאוחדות."

הכנסיות עבור שלום במזרח התיכון צירפו 26 מנהיגי כנסיות וארגונים קתוליים מארצות הברית במכתב אשר מכתב לחברי הקונגרס האמריקני המתנגד לסיפוח החד-צדדי של חלקים נרחבים מן הגדה המערבית.

"נכון לתאריך זה, אין כל הוכחה שהנשיא טראמפ והאדמיניסטרציה שלו יהפכו את הדברים ויתנגדו לסיפוח," נאמר במכתב אשר נשלח ב-2 ביוני. "אנו קוראים לקונגרס לעשות שימוש בכוח שלו ולא לאפשר שימוש של כל מימון אשר הגיע מארצות הברית לישראל עבור הכרה, סיוע ותמיכה בסיפוח, או עבור הכחשה של זכויות הפלסטינים והפרה של החוק הבינלאומי, כולל הכיבוש המתמשך."

אנשי הכנסייה האפיסקופלית מדרום קליפורניה (ארה"ב) קוראים לעצירה של הסיפוח הישראלי של אדמות פלסטיניות. העצומה, אשר אורגנה על ידי קבוצת התוכנית בנוגע לשותפויות עולמיות של מחוז הבישוף של לוס אנג'לס, אומרת: "למעט האדמיניסטרציה של הנשיא טראמפ, כל העולם רואה בסיפוח הפרה ישירה של החוק וההסכמים הבינלאומיים. אפילו אם מדינות מסוימות יושקטו ולא ישמעו את קריאת הפלסטינים לצדק, ארצות הברית לא צריכה להיות חלק ממדינות אלו."

הכנסייה האנגליקנית של קנדה שלחה ב-23 במאי מכתב למשרד החוץ הקנדי בו היא מביעה דאגה עמוקה הנובעת מחוסר התגובה של קנדה לגבי תוכניות קואליציית הממשלה הישראלית הנוכחית לספח חלק נכבד מן השטחים הפלסטיניים.

"תוכניות אלו מהוות הפרה חמורה של החוק הקנדי ושל החוק הבינלאומי, במיוחד סעיף 147 של אמנת ג'נבה הרביעית האוסר על לקיחה של רכוש," נאמר במכתב. "שתיקה זו של הממשלה הקנדית מפליאה לנוכח ההצבעה אשר ניתנה לאחרונה באומות המאוחדות התומכת בזכות העם הפלסטיני להגדרה עצמית, עמדת המדיניות הקנדית בסכסוך הישראלי-פלסטיני והתמיכה האיתנה של המדינה בקיום החוק."

המזכירה הכללית של מועצת הכנסיות של שוודיה, קארין וילבורן, כתבה מכתב לשרת החוץ של שוודיה, אן לינדה, בנוגע לתוכניות הסיפוח של ישראל בגדה המערבית.

"ביחד עם האבות ומנהיגי הכנסיות בירושלים, עם מועצת הכנסיות של המזרח התיכון ומועצת הכנסיות העולמית, אנו מעודדים את שוודיה לקחת עמדה עם מדינות אחרות החברות באיחוד האירופי ולהיות נגד הסיפוח המיועד," נאמר במכתב. "סיפוח ישראלי של הגדה המערבית יהווה הפרה חמורה של החוק הבינלאומי."

גם הוותיקן הביע דאגה בנוגע לכל "פעולות עתידיות אשר יכולות לפגוע אף יותר בניסיון לשיחות אמתיות," כאשר הוא מדגיש "שהכבוד לחוק הבינלאומי ולהחלטות הרלוונטיות של האומות המיוחדות הוא חלק בלתי נפרד מן הפתרון בו שני העמים יחיו זה לצד זה בשתי מדינות, בגבולות אשר הוכרו באופן בינלאומי בשנת 1967."

הכס הקדוש מביע תקווה שהישראלים והפלסטינים יהיו מסוגלים ליצור באופן ישיר הסכם בעזרת הקהילה הבינלאומית, הסכם אשר יוביל לשלום – "כך שהשלום ישלוט סוף סוף בארץ הקודש, האהובה כל כך על היהודים, הנוצרים והמוסלמים."

מועצת הכנסיות של דרום אפריקה הצהירה שהגיע הזמן עבור הקהילות הנלחמות לחפור עמוק במאגרים הרוחניים שלהן ולעבוד לקראת סיום הסבל וחוסר הביטחון של האנשים החיים בארץ הקודש. "במשך כמה עשורים של קונפליקט, אנשי האמונה השאירו את הדברים לפוליטיקאים ולכוחות הפוליטיים המרכזיים," נאמר בהצהרה. "אם מנהיגי האמונה לא מספקים כל התערבות לשלום בירושלים, הקונפליקט יהיה מורשת כואבת עבור דורות עתידיים רבים."

ועדת המזרח התיכון של הכנסייה האוונגלית בגרמניה חזרה ותמכה גם היא בפתרון שתי המדינות המוכר באופן בינלאומי. "עם הצהרה זו אנו נעמדים בקו אחד עם השותפים האקומניים שלנו כגון מועצת הכנסיות העולמית, מועצת הכנסיות של המזרח התיכון והכי חשוב, האבות ומנהיגי הכנסיות המוכרים בארץ הקודש," נאמר בהצהרה. "קריאה זו מגיעה ביחד עם התקווה, שבאמצעותה, האנשים ישמעו את קולות האנשים בארץ הקודש ושהיא תשלח להם מסר של תמיכה ותקווה לשלום צודק בין העם הישראלי והעם הפלסטיני."

הצהרה אשר פורסמה בפנטקוסט על ידי בישוף סאני איברהים עזר, בישוף של הכנסייה האוונגלית הלותרנית בירדן ובארץ הקודש, אומרת שהמצב הפוליטי בישראל ובפלסטין הפך לרע אף יותר. "ממשלת ראש הממשלה נתניהו, המגובה על ידי האדמיניסטרציה של טראמפ, ניצלה את משבר הבריאות העולמי בימינו על מנת להתקדם עם התוכניות לספח את ההתיישבותיות בגדה המערבית ואת עמק הירדן (או כפי שהם טוענים, לכפות ריבונות ישראלית על שטחים אלו)," נאמר בהצהרה. כאשר הוא מביע את דאגתו "שזהו מהלך שלו תהיינה השלכות קטסטרופליות על תהליך השלום ועל כל פתרון עתידי של שתי מדינות," הבישוף עזר קרא "שחרור, לא סיפוח."

האיחוד האנגליקני

הכנסיות מישראל ופלסטין החברות במועצת הכנסיות העולמיות

המכתב המשותף של מועצת הכנסיות העולמית ומועצת הכנסיות של מזרח התיכון לשרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי

הכנסייה של נורבגיה

מחוז הבישוף של לוס אנג'לס

הכנסייה האנגליקנית של קנדה

המועצה הנוצרית השוודית

הכס הקדוש

מועצת הכנסיות של דרום אפריקה

הכנסייה האוונגלית בגרמניה

הכנסייה האוונגלית הלותרנית בירדן ובארץ הקודש

Filed under: