World Council of Churches

A worldwide fellowship of churches seeking unity, a common witness and Christian service

You are here: Home / Press centre / News in other languages / מועצת הכנסיות העולמית (WCC) וכנסיות מקומיות מביעות דאגה רבה לגבי חוק הלאום.

מועצת הכנסיות העולמית (WCC) וכנסיות מקומיות מביעות דאגה רבה לגבי חוק הלאום.

מועצת הכנסיות העולמית (WCC) וכנסיות מקומיות מביעות דאגה רבה לגבי חוק הלאום.

הכומר ד"ר אילב פייקס טביט, המזכיר הכללי של ה-WCC ציין כי "זה על ארץ הקודש והמקומות הקדושים לשלוש הדתות. ירושלים חייבת להיות משותפת לכולן." תמונה: מאריאן אדג'רסטן/WCC

03 August 2018

ראשי הכנסיות בישראל ובשטחים הגיבו בתדהמה ובדאגה לאימוץ חוק היסוד החדש של כנסת ישראל מה-19 ביולי, 2018: ישראל כמדינתם הלאומית של היהודים, המציין כי "הזכות ליישום הגדרה עצמית לאומית במדינת ישראל ייחודית ליהודים."

הפטריארך האורתודוקסי היווני של ירושלים, תיאופילוס השלישי, צפה שהחוק החדש לא יכלול את הנוצרים והמוסלמים שחיו בה לפני ייסודה ומאז ואמר שהחוק החדש "מחזק את מיסוד הגזענות ומסלק כל תקווה לשיוויון." הבישופ סאני איברהים עאזר מהכנסייה האוונגליסטית-לותרנית בירדן ובישראל קרא לחוק "מפלג באופן קיצוני, גזעני והרסני."

בישופ עאזר ציין כי החוק החדש "לא כולל ביודעין את מיליון וחצי אזרחי ישראל שמזוהים כערבים ישראלים" ואף "מתעלם מהנוכחות של האזרחים והתושבים השייכים לקבוצות דתיות אחרות ואת התרומה המשמעותית שהם מעניקים לחברה הישראלית."

הצהרה מהפטריארך הלטיני של ירושלים מבהירה כי "החוק נכשל בסיפוק ערובות חוקתיות לזכויות הילידים ומיעוטים אחרים החיים במדינה" ואף "שולח סימן חד משמעי לאזרחים הפלסטינים של ישראל, שהמדינה שבה הם חיים היא לא ביתם." השינוי של השפה הערבית משפה רשמית לשפה עם "סטטוס מיוחד" מחזקת את הסימן.

כמו כן מנהיגי כנסיות הדגישו את הסכנות להוראה של חוק היסוד החדש  המציין כי "המדינה רואה בהתפתחות ההתיישבות היהודית ערך לאומי ותפעל לעודד ולקדם את ביסוסה. במילותיו של הבישופ עאזר "קשה להבין כיצד העידוד והתמיכה בקהילות נפרדות, חד תרבותיות וחד דתיות בישראל (או בשטחים) מניע את מדינת ישראל לעתיד של שלום.

הפטריארך תיאופילוס הביע דאגה כי ההוראה תחזק את ידי קבוצות ההתיישבות המחפשות לרכוש נכסים של הכנסייה בירושלים ובמקומות אחרים. הוא ציין כי התומך המרכזי של החוק החדש מייצג את אותם גופים שחיפשו לחוקק חוק המאפשר למדינת ישראל להחרים את האדמות של כל הכנסיות אך ראש הממשלה נתניהו נשבע למנוע, בדיונים שנערכו לאחר קבלת ההחלטה ע"י ראשי הכנסיות לסגור את כנסיית  Holy Sepulchre בפברואר השנה.

בדבריו, הפטריארך הלטיני הציע כי חוק היסוד החדש מתנגש במגילת העצמאות של מדינת ישראל, הכוללת מחוייבות "לעידוד הפיתוח של המדינה לטובת כל תושביה"ת על מנת "להבטיח שיוויון מוחלט של זכויות פוליטיות וחברתיות לכל תושביה ללא הבדל דת, גזע או מין" ת על מנת "להבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות.. ותהיה  נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות."

באופן דומה, פםיטר פרוב, יו"ר הוועדה לעניינים בינלאומיים של ה-WCC, ציין שחוקי יסוד אחרים של ישראל  - הנוגעים לכבוד האדם וחירותו, חוקקו ב-1995 – "קובעים את כבוד האדם וחירותו כערכים בסיסיים של מדינת ישראל". על אף שחוק זה לא כולל מפורשות מספר זכויות בסיסיות ומוכרות באופן בינלאומי (כגון חופש הדיבור, החופש להתאגד או החופש לדת, עם זאת הוא מכיר בחשיבות בהגנת זכויות האדם וכבודו למען עתיד מדינת ישראל "כמדינה יהודית ודמוקרטית" ההדגשה לא במקור).

מנהיגים יהודים רבים בישראל וברחבי העולם הביעו גם הם חשש לגבי יישום חוק היסוד החדש לדמוקרטיה של ישראל. דווח כי נשיא הליגה נגד השמצה ג'ונתן גרינבלט  הגיב על החוק שהוא "מעלה שאלות משמעותיות על המחוייבות ארוכת הטווח של ממשלת ישראל לזהות הפלורליסטית וטבעה הדמוקרטי."

כפי שתגובתו של הפטריארך מסכמת, "לאזרחים הנוצרים בישראל יש את אותו חשש כמו לקהילות לא-יהודיות אחרות. הם יוצאים בקריאה לכל אזרחי מדינת ישראל שעדיין מאמינים ברעיון הבסיסי של שיווויון אזרחים באותה מדינה, להשמיע את התנגדותם לחוק הזה והסכנות הנובעות ממנו לעתידה של המדינה."

הכומר ד"ר אולב פייקס טביט, המזכיר הכללי של ה- WCC הדגיש כי "זה על ארץ הקודש והמקומות הקדושים לשלוש הדתות. ירושלים חייבת להיות משותפת לכולן. היא לא יכולה להיות הנכס הבלעדי של אמונה אחת על חשבון האחרות, או של עם אחד על חשבון עמים אחרים. ירושלים היא, ותמשיך להיות, עיר של שלוש דתות ושני עמים."

ירושלים נחשבת כעיר קדושה ואהובה, באופן אמיתי ועמוק, ע"י כל דתות אברהם- יהודים, נוצרים ומוסלמים, טביט  הדגיש. "אהבה כזו וקשר תהומי כזה חייבים להיות מכובדים בכל פיתרון בר קיימא שמציעים."

Statement from the Presidential Committee of Church Affairs (Heads of Churches Jerusalem)

Statement from Bishop Azar Expresses “Deep Concern” About Jewish Nation-State Law

Latin Patriarchate issues statement about new Israeli Nation-State Law

Solidarity with churches in the Middle East

Filed under: